Odhad tržní ceny nemovitostí

Potřebujete znát tržní cenu nemovitosti? Odhad vhodný například pro dědické řízení jsem schopen vyhotovit do následujícího dne po obdržení všech potřebných dokumentů. Pakliže je nemáte k dispozici nebo se s tím jednoduše nechcete zabývat, zvládnu si vše potřebné zajistit sám. Přemýšlíte, zda svou nemovitost prodat či pronajmout? Rád Vám pomohu se stanovením správné tržní ceny, díky které možná bude Vaše rozhodování snazší. V případě, že se rozhodnete využít mých služeb zprostředkování prodeje nebo pronájmu, máte tuto službu zahrnutou v rámci mé provize. V ostatních případech jako například pro dědické řízení je cena předem stanovena v závislosti na složitosti případu. Naprostá většina případů se však pohybuje v rozmezí 1.500,-Kč až 3.000,-Kč.

Stanovení správné tržní ceny v daném čase a místě je klíčem k úspěchu. Prodávající si často představují stanovení ceny jako součet investic vložených do nemovitosti (např. její koupě a rekonstrukce). Případně se cenu snaží vydedukovat sami na základě porovnání nemovitosti s podobnými inzeráty v okolí. Pakliže se ale nejedná o profesionály v realitním oboru, je velmi nepravděpodobné, že by byli schopni určit správnou reálnou cenu. Chybí jim totiž zkušenost s aktuálním vývojem trhu i s kupní silou. Cena stanovená odborníkem nebude příliš vysoká ale ani příliš nízká. Správně nastavená cena umožní výhodný a přiměřeně rychlý prodej.

Nadhodnocená cena nemovitosti

Přáním všech prodávajících je utržit za svou nemovitost co nejvyšší možný obnos. Realitní makléř, který je placen v procentech z prodejní ceny, má samozřejmě cíl stejný. Pakliže by však nastavil cenu příliš vysokou, riskoval by zdlouhavější proces prodeje. Odradil by totiž vážné zájemce, kteří by byli schopni nemovitost za reálnou tržní cenu koupit. Čím déle je nemovitost v nabídce, tím méně atraktivní se stává. Potenciální kupci začnou přemýšlet nad tím, kde je háček, a proč se tato nemovitost, prezentovaná jako lukrativní, stále neprodala. To často může vést i k výraznému snížení ceny, které se mnohdy dostane pod reálnou cenu, za kterou by bývalo bylo možno prodat nemovitost hned na začátku. Úkolem realitního makléře je tedy stanovit takovou cenu, která se co nejvíce přiblíží přáním klienta, avšak opírá se o reálný obraz aktuální situace na trhu.

Příliš nízká cena nemovitosti

Podhodnocená nemovitost často bývá důsledkem špatné orientace prodávajícího na realitním trhu. Pakliže je cena příliš nízká, objeví se v krátkém časovém úseku mnoho zájemců. Logickým řešením situace z pohledu prodávajícího by byla aukce, která však může mít velmi negativní dopad na renomé prodávajícího. Ten se v očích potenciálních kupujících změní na neseriózního podvodníka, který se chová proti zadání původní inzerce. V konečném důsledku právě toto chování může některé zájemce odradit. Na druhou stranu může první zájemce apelovat na to, že nemovitost opravdu chce koupit za inzerovanou cenu, což by samozřejmě znamenalo výrazný prodělek pro prodávajícího. V případě, že se prodávající obrátí na zkušeného makléře, měl by se všemu výše zmíněnému vyvarovat. Rovněž by ale makléř mohl dojít k závěru, že prodej od začátku bude koncipovat jako aukci.